Hrad Rabí na sklonku roku

Přestože je vstupní brána návštěvníkům uzavřená, ruch uvnitř hradu neutichl ...

   Letošní sezóna skončila bohužel předčasně, již v polovině října. Kroky návštěvníků, jejich postřehy a zvídavé dotazy vystřídaly zvuky, které souvisely s úklidem hradního komplexu, jeho zazimováním i zednickými pracemi.
   Během uplynulých týdnů jsme hradnímu areálu a jeho okolí věnovali velkou péči a pozornost. Pokud nám přálo počasí, pečovali jsme o hradní zeleň: hrabali jsme zlatavé listí, naposledy sekali trávníky, zazimovávali naše okrasné rostliny a mnoho hodin jsme strávili v lese, jenž obklopuje hradní areál a na jehož nedobrém stavu se podepsala předcházející suchá léta. A když nebylo hezky, měli jsme jiný program: důkladně jsme uklidili vnitřní prostory hradu i provozní zázemí, demontovali jsme sezónní výstavy, zakryli vitríny a začali jsme se chystat i na obnovu nejrůznějších dřevěných prvků. Navíc na malém nádvoří vyrostlo lešení a pokračovala oprava kamenné stěny pod šestou hradní bránou. Těší nás, že se podařilo obnovit další, byť jen malý kousek hradu.
   Příjemným zakončením celé návštěvnické sezóny bývaly dvě prosincové akce, Nebíčko a peklíčko a Vánoce na hradě. Přestože se ani jedna z těchto akcí neuskuteční, my jsme vytvořili alespoň drobnou výzdobu. Když budete mít cestu kolem Rabí, můžete se zastavit, projít se kolem hradu a zhodnotit, jestli se nám adventní věnec povedl.