Informace pro návštěvníky

Milí návštěvníci, na tomto místě naleznete ty informace, které obvykle hledáte před návštěvou památkového objektu.

Toalety

   Toalety nejsou součástí hradního areálu. Od hradu jsou vzdáleny přibližně sto metrů a nacházejí se v domě č. p. 50 (ve velkém bílém domě, který návštěvníci míjejí cestou z/na náměstí).

Suvenýry

  • Suvenýry a upomínkové předměty se neprodávají na pokladně hradu, ale je možné je zakoupit v Hradním krámu u Marušky. Ten se nachází pod hradem (bílý dům č. p. 50) a nemůžete ho minout při cestě na náměstí.
  • Pamětní razítko je k dispozici také v Hradním krámu u Marušky.

Fotografování

  Fotografovat se může bez omezení ve všech (běžně přístupných) částech hradního areálu.

Fotografování pro soukromé účely není zpoplatněno, avšak žádáme návštěvníky, aby:

  • svým fotografováním neomezovali ostatní a nenarušovali průběh prohlídek.
  • nepoužívali přídavná zařízení (stativ, selfiestick).
  • nad hradním areálem a jeho nejbližším okolím nelétali s drony a nepořizovali za jejich pomoci záznamy (dron lze použít pouze po předchozím písemném souhlasu vedoucího správy hradu Rabí).
  • respektovali osobnostní práva zaměstnanců památkového objektu (průvodci a průvodkyně mají právo na ochranu soukromí: chcete-li je zpodobnit, nejprve je požádejte o svolení).

Parkoviště

   Parkoviště provozuje Městský úřad v Rabí. Ten je zodpovědný za organizaci dopravy v městečku a parkování. Právě místní samospráva vytyčila odstavné plochy, stanovila výši parkovacích poplatků a zvolila způsob jejich výběru.

PARKOVÁNÍ MIMO HLAVNÍ TURISTICKOU SEZÓNU
   V období od ledna do června a také od září do prosince funguje jako parkoviště rabské náměstí.
  V případě velkého počtu návštěvníků však mohou být přijíždějící vozy navedeny na záchytné parkoviště na jihovýchodním okraji obce.

Parkovací poplatky 

Automobil: 50 Kč / den 

Auto s obytným přívěsem: 100 Kč / den 

Karavan do 3,5 t: 50 Kč / den 

Motocykl: 0 Kč

Autobus: 150 Kč /den (nesmí stát na náměstí)

PARKOVÁNÍ V HLAVNÍ TURISTICKÉ SEZÓNĚ (červenec a srpen)
   Od července 2021 se parkuje na jižním okraji obce, na louce u bývalého JZD, k níž vás nasměrují buďto informační cedule, anebo pověření zaměstnanci městského úřadu. Z parkoviště ke vstupní bráně hradu vede nenáročná, mírně stoupající cesta mezi rodinnými domy, která vám zabere deset až dvacet minut.
   Několik parkovacích míst naleznete na rabském náměstí. I zde můžete zaparkovat, ale počítejte s poměrně vysokým poplatkem.

Parkovací poplatky 

Automobil: 50 Kč / den (parkoviště pod hradem)

Automobil: 120 Kč / hodina (náměstí)

Auto s obytným přívěsem: 100 Kč / den (parkoviště pod hradem)

Karavan do 3,5 t: 50 Kč / den (parkoviště pod hradem)

Motocykl: 0 Kč

Autobus: 150 Kč /den (nesmí stát na náměstí)

   Systém parkování se může různě měnit. Prosíme, respektujte pokyny pověřených zaměstnanců městského úřadu, kteří mají dopravu i parkování na starost.

   Pokud jde o platbu za parkovací místo, na náměstí stojí parkovací automat. Ovšem poplatky může vybírat také pověřená osoba, která je řádně označena. 

   Další informace o parkování naleznete na webových stránkách Městského úřadu v Rabí.

Bezbariérový přístup

   Hrad Rabí je dokladem gotického stavitelství, a proto tato zřícenina nikdy nebude plně bezbariérovým objektem.
   V současné době se hůře pohybující lidé, či osoby na invalidním vozíku dostanou s pomocí na velké nádvoří (cesta do dalších částí hradu je pro ně s ohledem na svažitý, kamenitý terén a velké množství schodů bohužel velice komplikovaná, ne-li nemožná).

Mazlíčci

   Čtyřnohým přátelům není vstup do hradního areálu zapovězen. Jen je potřeba, aby byli na vodítku, nebo v přepravním boxu (výjimkou jsou asistenční psi) a aby se jejich majitelé chovali ohleduplně k ostatním návštěvníkům.

   Zvíře může se svým majitelem vstoupit tam, kam si jeho majitel zakoupí řádnou vstupenku. Vstup zvířete je za těchto podmínek zcela zdarma.

   Volné pobíhání psů a jiné zvěře je však zakázáno.
   A není povoleno ani přivazování mazlíčků na velkém nádvoří, nebo jejich zanechání o samotě, bez dozoru.

Cyklisté

   Přímo v hradním areálu se stojany, či úschovna kol nenachází. Když návštěvníci na Rabí přijedou na kolech, mohou využít několika stojanů v podhradí. 

Zázemí pro děti

   Maminkám s maličkými dětmi bohužel nemůžeme poskytnout dostatečné zázemí (přebalovací pult, mikrovlnná trouba k ohřátí jídla).

Občerstvení

   V letních měsících se mohou návštěvníci občerstvit přímo na hradním nádvoří - mohou se osvěžit chlazenými nápoji, povzbudit se kvalitní kávou či čajem a něco malého pojíst.

   Podhradí a na náměstí se nacházejí jedna hospůdka, dvě rychlá občerstvení a dva obchody s potravinami.