Informace pro návštěvníky

Toalety

   Toalety nejsou součástí hradního areálu. Od hradu jsou vzdáleny přibližně sto metrů a nacházejí se v domě č. p. 50 (ve velkém bílém domě, který návštěvníci míjejí cestou z/na náměstí).

Suvenýry

  • Suvenýry a upomínkové předměty se neprodávají na pokladně hradu, ale je možné je zakoupit v Hradním krámu u Marušky. Ten se nachází pod hradem (bílý dům č. p. 50) a nemůžete ho minout při cestě na náměstí.
  • Pamětní razítko je k dispozici také v Hradním krámu u Marušky.

Fotografování

  Fotografovat se může bez omezení ve všech (běžně přístupných) částech hradního areálu.

Fotografování pro soukromé účely není zpoplatněno, avšak žádáme návštěvníky, aby:

  • svým fotografováním neomezovali ostatní a nenarušovali průběh prohlídek.
  • nepoužívali přídavná zařízení (stativ, selfiestick).
  • nad hradním areálem a jeho nejbližším okolím nelétali s drony a nepořizovali za jejich pomoci záznamy (dron lze použít pouze po předchozím písemném souhlasu vedoucího správy hradu Rabí).
  • respektovali osobnostní práva zaměstnanců památkového objektu (průvodci a průvodkyně mají právo na ochranu soukromí: chcete-li je zpodobnit, nejprve je požádejte o svolení).

Parkování

   Parkoviště provozuje Městský úřad v Rabí. Ten je zodpovědný za organizaci dopravy v městečku a parkování. Právě místní samospráva vytyčila odstavné plochy, stanovila výši parkovacích poplatků a zvolila způsob jejich výběru.

PARKOVÁNÍ V HLAVNÍ TURISTICKÉ SEZÓNĚ (červenec a srpen)
   Od července 2021 se parkuje na jižním okraji obce, na louce u bývalého JZD, k níž vás nasměrují buďto informační cedule, anebo pověření zaměstnanci městského úřadu. Z parkoviště ke vstupní bráně hradu vede nenáročná, mírně stoupající cesta mezi rodinnými domy, která vám zabere deset až dvacet minut.

Parkovací poplatky 

Automobil: 100 Kč / den (parkoviště pod hradem)

Auto s obytným přívěsem: 100 Kč / den (parkoviště pod hradem)

Karavan do 3,5 t: 100 Kč / den (parkoviště pod hradem)

Motocykl: 0 Kč

Autobus: 150 Kč /den (nesmí stát na náměstí)

 

PARKOVÁNÍ MIMO HLAVNÍ TURISTICKOU SEZÓNU
   V období od ledna do června a také od září do prosince funguje jako parkoviště rabské náměstí.
  V případě velkého počtu návštěvníků však mohou být přijíždějící vozy navedeny na záchytné parkoviště na jihovýchodním okraji obce.

Parkovací poplatky 

Automobil: 50 Kč / den 

Auto s obytným přívěsem: 100 Kč / den 

Karavan do 3,5 t: 50 Kč / den 

Motocykl: 0 Kč

Autobus: 150 Kč /den (nesmí stát na náměstí)

   Systém parkování se může různě měnit. Prosíme, respektujte pokyny pověřených zaměstnanců městského úřadu, kteří mají dopravu i parkování na starost.

   Pokud jde o platbu za parkovací místo, na náměstí stojí parkovací automat. Ovšem poplatky může vybírat také pověřená osoba, která je řádně označena. 

   Další informace o parkování naleznete na webových stránkách Městského úřadu v Rabí.

Přístupnost

   Hrad Rabí je dokladem gotického stavitelství, a proto tato zřícenina nikdy nebude plně bezbariérovým objektem.
   V současné době se hůře pohybující lidé, či osoby na invalidním vozíku dostanou s pomocí na velké nádvoří (cesta do dalších částí hradu je pro ně s ohledem na svažitý, kamenitý terén a velké množství schodů bohužel velice komplikovaná, ne-li nemožná).

Zvířata

   Čtyřnohým přátelům není vstup do hradního areálu zapovězen. Jen je potřeba, aby byli na vodítku, nebo v přepravním boxu (výjimkou jsou asistenční psi) a aby se jejich majitelé chovali ohleduplně k ostatním návštěvníkům.

   Zvíře může se svým majitelem vstoupit tam, kam si jeho majitel zakoupí řádnou vstupenku. Vstup zvířete je za těchto podmínek zcela zdarma.

   Volné pobíhání psů a jiné zvěře je však zakázáno.
   A není povoleno ani přivazování mazlíčků na velkém nádvoří, nebo jejich zanechání o samotě, bez dozoru.

Cyklisté

   Přímo v hradním areálu se stojany, či úschovna kol nenachází. Když návštěvníci na Rabí přijedou na kolech, mohou využít několika stojanů v podhradí. 

Pro děti

   Maminkám s maličkými dětmi bohužel nemůžeme poskytnout dostatečné zázemí (přebalovací pult, mikrovlnná trouba k ohřátí jídla).

Občerstvení

   V letních měsících se mohou návštěvníci občerstvit přímo na hradním nádvoří - mohou se osvěžit chlazenými nápoji, povzbudit se kvalitní kávou či čajem a něco malého pojíst.

   Podhradí a na náměstí se nacházejí jedna hospůdka, dvě rychlá občerstvení a dva obchody s potravinami.