Informace pro návštěvníky

Milí návštěvníci, na tomto místě naleznete ty informace, které obvykle hledáte před návštěvou památkového objektu.

Toalety

Toalety nejsou součástí hradního areálu. Od hradu jsou vzdáleny přibližně sto metrů a nacházejí se v domě č.p. 50 (ve velkém bílém domě, který návštěvníci míjejí cestou z/na náměstí).

Fotografování

Fotografovat se může bez omezení ve všech (běžně přístupných) částech hradního areálu.

Fotografování není zpoplatněno, avšak žádáme návštěvníky, aby:

  • svým fotografováním neomezovali ostatní a nenarušovali průběh prohlídek.
  • nepoužívali přídavná zařízení (stativ, selfiestick).
  • nad hradním areálem a jeho nejbližším okolím nelétali s drony a nepořizovali za jejich pomoci záznamy (dron lze použít pouze po předchozím písemném souhlasu vedoucího správy hradu Rabí).
  • respektovali osobnostní práva zaměstnanců památkového objektu (průvodci a průvodkyně mají právo na ochranu soukromí: chcete-li je zpodobnit, nejprve je požádejte o svolení).

Suvenýry

  • Suvenýry a upomínkové předměty se neprodávají na pokladně hradu, ale je možné je zakoupit v Hradním krámu u Marušky. Ten se nachází pod hradem (bílý dům č.p. 50) a nemůžete ho minout při cestě na náměstí.
  • Pamětní razítko je k dispozici také v Hradním krámu u Marušky.

Parkoviště

Parkoviště provozuje Městský úřad v Rabí. Ten vytyčuje parkovací plochy a také stanovuje výši parkovacích poplatků i způsob jejich výběru.

Na náměstí stojí parkovací automat, ovšem poplatky může vybírat také pověřená osoba, která je řádně označena.

Od července 2021 se parkuje na jižním okraji obce, na louce u bývalého JZD, k níž vás nasměrují buďto informační cedule, anebo pověření zaměstnanci městského úřadu. Z parkoviště ke vstupní bráně hradu vede nenáročná, mírně stoupající cesta mezi rodinnými domy, která vám zabere deset až dvacet minut.

Několik parkovacích míst naleznete na rabském náměstí. I zde můžete zaparkovat, ale počítejte s poměrně vysokým poplatkem.

Systém parkování se může různě měnit. Prosíme, respektujte pokyny pověřených zaměstnanců městského úřadu, kteří mají dopravu i parkování organizovat.

Parkovací poplatky (platné od 2. července 2021)

Automobil: 50 Kč / den (parkoviště pod hradem)

Automobil: 120 Kč / hodina (náměstí)

Auto s obytným přívěsem: 100 Kč / den (parkoviště pod hradem)

Karavan do 3,5 t: 50 Kč / den (parkoviště pod hradem)

Motocykl: 0 Kč

Autobus: 150 Kč /den (nesmí stát na náměstí)

 Další informace o parkování naleznete na webových stránkách Městského úřadu v Rabí.

Bezbariérový přístup

Hrad Rabí je dokladem gotického stavitelství, a proto tato zřícenina nikdy nebude plně bezbariérovým objektem. V současné době se hůře pohybující lidé, či osoby na invalidním vozíku dostanou s pomocí na velké nádvoří (cesta do dalších částí hradu je pro ně s ohledem na svažitý, kamenitý terén a velké množství schodů bohužel velice komplikovaná, ne-li nemožná).

Mazlíčci

Čtyřnohým přátelům není vstup do hradního areálu zapovězen. Jen je potřeba, aby byli na vodítku, nebo v přepravním boxu (výjimkou jsou asistenční psi) a aby se jejich majitelé chovali ohleduplně k ostatním návštěvníkům.

Zvíře může se svým majitelem vstoupit tam, kam si jeho majitel zakoupí řádnou vstupenku. Vstup zvířete je za těchto podmínek zcela zdarma.

Volné pobíhání psů a jiné zvěře je však zakázáno.

Cyklisté

Přímo v hradním areálu se stojany, či úschovna kol nenachází. Když návštěvníci na Rabí přijedou na kolech, mohou využít několika stojanů v podhradí. 

Zázemí pro děti

Maminkám s maličkými dětmi bohužel nemůžeme poskytnout dostatečné zázemí (přebalovací pult, mikrovlnná trouba k ohřátí jídla).

 

Občerstvení

V letních měsících se mohou návštěvníci občerstvit přímo na hradním nádvoří - mohou se osvěžit chlazenými nápoji, povzbudit se kvalitní kávou či čajem a něco malého pojíst.

Podhradí a na náměstí se nacházejí jedna hospůdka, dvě rychlá občerstvení a dva obchody s potravinami.