Podzim na Rabí aneb Co děláme, když neprovádíme

Přestože je vstupní brána návštěvníkům uzavřená, ruch uvnitř hradu neutichl ...

   Letošní návštěvnická sezóna skončila o posledním říjnovém víkendu, avšak naše aktivity pokračovaly. Kroky návštěvníků, jejich postřehy a zvídavé dotazy vystřídaly zvuky, související s úklidem hradního komplexu, jeho zazimováním, zednickými pracemi a obnovou dřevěného schodiště na velkém nádvoří.
   Během uplynulých týdnů jsme hradnímu areálu a jeho okolí věnovali velkou péči a pozornost. Pokud nám přálo počasí, pečovali jsme o hradní zeleň: hrabali jsme zlatavé listí, naposledy sekali trávníky a zazimovávali naše okrasné rostliny. A když nebylo hezky, měli jsme jiný program: důkladně jsme uklidili vnitřní prostory hradu i provozní zázemí, demontovali jsme sezónní výstavy, upravili jsme expozici archeologických nálezů a zakryli vitríny.
   Na malém nádvoří vyrostlo lešení a pokračovala obnova kamenné stěny pod šestou hradní bránou. Nezbytné zednické zásahy se dotkly také dvou schodišť na malém nádvoří - toho, které vede do prvního patra Nového paláce (na vyhlídkové místo), i toho, jenž vede do Horního hradu (do nejstarší části hradního areálu).  A my máme radost, že se podařilo opravit další, byť jen malý kousek hradu.
   Největší podzimní akcí však byla výměna dřevěného schodiště, po němž návštěvníci na konci prohlídek sestupují na velké nádvoří. Po novém, komfortnějším schodišti návštěvníci poprvé sejdou na začátku následující sezóny.
   Příjemným zakončením celého roku bývaly dvě prosincové akce, Nebíčko a peklíčko a Vánoce na hradě. Přestože se ani jedna z těchto akcí neuskuteční, my jsme vytvořili alespoň drobnou výzdobu. Když budete mít cestu kolem Rabí, můžete se zastavit, vydat se na příjemnou procházku kolem hradu a zhodnotit, jestli se nám adventní věnec povedl.