Krajem Půty Švihovského

  • Fyzická náročnost: Lehké
  • Časová náročnost: do 180 min
  • Občerstvení: Obchody, rychlá občerstvení či restaurace jsou v Rabí, v Žichovicích, ve Velkých Hydčicích a v Horažďovicích.
  • Vhodné pro vozíčkáře: Ne

Vydejte se na cestu malebnou krajinou po proudu řeky Otavy a poznejte místa, která jsou spjata s životem a dílem Půty Švihovského.

Související památky

Pokud vyrazíte na cestu, čeká vás příjemná, nenáročná procházka. Z rabského náměstí se vydáte po žluté turistické značce do Žichovic. Z této obce až do Horažďovic budete dále sledovat zelené turistické značení (celou dobu půjdete podél řeky Otavy).

Vedle přírodních krás nemůžete minout památky umělecké a historické. Nad městem Horažďovice se tyčí zřícenina hradu Prácheň, jež je volně přístupná. Vrch nad Horažďovicemi byl osídlen již v 10., nebo 11. století, avšak na místě někdejšího staroslovanského hradiště dnes stojí pozůstatky gotického hradu (z předhradí zůstala část obvodové hradby s mohutnou okrouhlou věží; z vlastního hradu se zachovaly zbytky staveb při hradbách a čtyři flankovací věže). Navíc, do roku 1264 byla Prácheň správním centrem stejnojmenného kraje.

Mnoho pamětihodností nabízí i samotné město Horažďovice. Při procházce městem narazíte na pozůstatky městského opevnění, minete masné krámy a půjdete kolem několika kostelů. Opominout byste neměli zdejší zámek a v něm sídlící muzeum. To kromě tradičních muzeálních expozic nabízí také interaktivní dílnu, v níž si můžete vyzkoušet řemesla našich předků, a prostory, věnované prácheňským marionetám. A když vás cesta i poznávání pamětihodností unaví, můžete využít zdejší plavecký bazén.


Tipy na výlet

Dobová pohlednice

V městečku Rabí a jeho blízkém okolí se nachází několik pozoruhodných míst

Nejvýše položený královský hrad v Čechách

Hrad, který vás mile překvapí